Karłowy Jałowiec – Blue Star

Karłowy Jałowiec – Blue Star

23 lutego 2022 Wyłączono przez Igor

Jedna z najładniejszych odmian karłowych jałowca. Często mylona , jako mała sadzonka z odmiana Blue Carpet, ale różniąca się od niej znacząco. W porównaniu do „Blue Carpet„, odmiana „Blue Star” jest odmiana nie płożącą, a charakteryzującą się bardzo gęstym i zwartym pokrojem. Po 10 latach osiąga ok 0,4 m i 0,5 m szerokości. Zabarwienie igieł stanowi bardzo atrakcyjny element wizualny, gdyż przyjmuje srebrzystoniebieską kolorystykę. To kolor, który nie występuje w zbyt dużym zakresie w dostępnym na rynku materiale nasadzeniowym. Zazwyczaj dotyczy głównie dużych świerków srebrnych lub ich karłowej wersji „Glauca Globosa”. Niemniej są to rośliny o większym docelowym rozmiarze niż „Blue Star” .

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi możemy go wykorzystać w niemal każdej kompozycji od złożonych nasadzeń wielogatunkowych, przez obwódki po roślinę pojemnikowa na taras, balkon lub przy wejściu do budynku.

Jęsli chodzi o warunki siedliskowe to podobnie jak większość roślin z gatunku, jałowiec ten jest mało wymagający i radzi sobie niemal w każdych warunkach glebowych. W aspekcie wystawy, preferuje raczej słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. W cienistych niestety rozwija się w sposób mało zwarty i jego pokrój jest wówczas mało atrakcyjny.