Azalie japońskie w ogrodzie

Azalie japońskie w ogrodzie

5 lutego 2024 Wyłączono przez Igor

Azalie japońskie to niezwykłe rośliny, które są doceniane na całym Świecie. Ich popularność i zastosowanie jest ogromne, a wkład w podnoszenie wartości nasadzeń – nieoceniony. Ogrody w stylu japońskim charakteryzują się obecnością tych wspaniałych roślin, a w kraju kwitnącej wiśni są nawet  organizowane festiwale kwitnących azalii. Trudno sobie wyobrazić ogród stylizowany na wzór japońskiej koncepcji ogrodowe bez tej rośliny.  Najczęściej możemy ja tam spotkać w formie gęstych, kwitnących, półkulistych poduch, ale również jako drzewko bonsai. W takiej wersji prezentuje się niezwykle dekoracyjnie, choć uzyskanie takiego efektu wymaga wielkiej staranności i kunsztu w formowaniu.  Rośliny te znajdują się także w innych typach ogrodów – np. angielskim. W Wielkiej Brytanii możemy je spotkać w wielu ogrodach, a zwłaszcza w ogrodach mających historyczne korzenie. Azalie japońskie cieszą się wielkim uznaniem u tak zacnych i doświadczonych ogrodników jakimi są Anglicy.  

Ta popularność nie jest przypadkowa. Wynika ona głównie z niezwykle obfitego kwitnienia, które w okresie wiosennym potrafi trwać kilka tygodni. Tak, kwiaty są głównym motywem, który skłania hodowców do ich uprawy. Mamy do wyboru cala gamę barw kwiatów – od jednobarwnych po różnobarwne. Wynika to z dużej różnorodności odmianowej. Część odmian azalii japońskiej charakteryzuje się także zimozielonymi liśćmi, część z kolei gubi liście na okres zimowy. W tym aspekcie wiele zależy także od wartości temperatur w okresie zimowym, jakie występują na terenie gdzie je sadzimy. 

Uprawa azalii japońskiej 

Azalie japońskie są jak widać imponującymi roślinami, które odznaczają się dużą dekoracyjnością i różnorodnością. Ożywiają ogród i nasadzenie, ale aby spełniły swą funkcje i przynosiły taki rezultat, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Myślę, że nie są to niemożliwe do spełnienia wytyczne, a nagroda jest tego warta. Azalie japońskie wymagają kwaśnego podłoża, gdyż należą do rodziny roślin wrzosowatych. Ich preferowanym stanowiskiem jest półcień lub cień. Jest to poniekąd podyktowane kolejnym warunkiem, którym jest odpowiednia wilgotność podłoża.  Azalie źle znoszą długotrwałe przesuszenia i szybko sygnalizują taki stan poprzez przebarwienie liści i ich opadanie. Dlatego miejsca cieniste i półcień w teorii zapobiegają szybkiemu przesuszaniu, ale tam również warto co pewien czas dostarczać im wodę.

Idealnie komponują się w takich miejscach na przykład z hakonechloa lub runianką japońską. Runianka w bardzo dobrej cenie i atrakcyjnej sadzonce dostępna jest tu – sklep.szkolkastecz.pl.  Azalie japońskie nie są wykluczone z uprawy w słońcu, jednak, aby uniknąć pogorszenia ich wyglądu, warto zadbać o wystarczającą częstotliwość nawadniania. Jeśli więc nie zamierzamy lub nie możemy odpowiednio często ich podlewać, zrezygnujmy z sadzenia ich w miejscach szybko wysychających (głównie latem). 

Najładniejsze odmiany azalii japońskiej

ODMIANA KOLOR KWIATU WIELKOŚĆ DORASTANIA

Azalia japońska  Evita

 

czerwony

40 cm wysokości i 80 cm szerokości

Azalia japońska Schneeperle

biały

40 cm wysokości i 60 cm szerokości

Azalia japońska Kermesina Rosé

różowe z białą smugą 

60 cm wysokości i 90 cm szerokości

Azalia japońska Purpurtraum

ciemnopurpurowe

60 cm wysokości i 90 cm szerokości

Azalia japońska Maruschka

czerwone

40 cm wysokości i 80 cm szerokości

Azalia japońska Hino Crimson

czerwone

70 cm wysokości i 90 cm szerokości

Azalia japońska Geisha Orange

pomarańczowe

40 cm wysokości i 80 cm szerokości