Juki

Juki

22 lutego 2022 Wyłączono przez Igor

Juki to rośliny które w ostatnim czasie zaczęły stanowić o wizualnym aspekcie wielu ogrodów.

Najpopularniejsze są dwie odmiany:

Juka COLOR GUARD

Juka Color Guard to najatrakcyjniejsza odmiana juki dostępna na rynku. Wynika to z dużego obszaru złocistego zabarwienia sztywnych, szablastych liści. Dzięki temu aspektowi rozświetla kompozycje w pełnym rocznym wymiarze czasu. Bardzo atrakcyjnie zwłaszcza prezentuje się zimową pora. Wynika to z faktu, że zabarwienie którym się charakteryzuje jest rzadko spotykane u roślin w tym okresie. Poza oczywiście niektórymi iglakami, ale nawet one nie prezentują tak jasnego przebarwienia.

JUKA BRIGHT EDGE

Odmiana o zimozielonych liściach w złocisto zielonej barwie. Wewnętrzne części liści są zielone, a ich obrzeża złociste. Ten układ barw odróżnia tę odmianę od Color Guard. Pierwiastek złocistej barwy jest mniej obszerny, ale nie umniejsza to jej atrakcyjności. Jest to odmiana o większej sile wzrostu i większej wartości docelowej dorastania niż jej popularniejsza „siostra” color guard. Liście są równie sztywne i mieczowate.

Uprawa

Cechą wspólną obu odmian jest wybitna odporność na brak okresów deszczowych. Rośliny te świetnie sobie radzą w mniej zasobnych glebach pod względem składników pokarmowych oraz mających niskie zdolności utrzymywania wilgoci. W związku z tym mogą być swobodnie stosowane niemal na każdej glebie, poza terenami podmokłymi. Są to odmiany w pełni mrozoodporne w naszych warunkach i możemy je stosować jako materiał nasadzeniowy na terenie całej Polski. Preferują stanowiska słoneczne.