Wady i zalety nawierzchni w ogrodach

 

kostka

Wady i zalety nawierzchni w ogrodach

Wady i zalety nawierzchni w ogrodach mogą być ważnym wyznacznikiem wyboru. Ciągi komunikacyjne w ogrodach są niesłychanie ważnym elementem kompozycji. Pozwalają przemieszczać się w wygodny i sprawny sposób między poszczególnymi częściami ogrodu  oraz maja wartość dekoracyjna i uatrakcyjniają roślinność znajdującą się w ich otoczeniu , pod warunkiem właściwego dobrania materiału i wykonania. Mogą być prowadzone wzdłuż  prostych obrzeży jak i półkulistych , łukowatych, meandrowych. Wszystko zależy od charakteru ogrodu  jak i jego struktury.  Odpowiednio zaprojektowane  ciągi komunikacyjne harmonizują idealnie z otoczeniem i są  atrakcyjne wizualnie. Bardzo istotne jest tworzywo z którego wykonane są ścieżki i drogi , jak i place. Poniżej przedstawie wady i zalety poszczególnych rozwiązań:

  • nawierzchnia żwirowa  – jest naturalna i estetyczna. Ładnie komponuje się z otoczeniem. Mimo to wymaga ciągłej pielęgnacji  związanej z wyrywaniem chwastów, uzupełnianiem ubytków oraz kruszeniem ziaren.
  • nawierzchnia drewniana – wygląda naturalnie i szlachetnie. Pięknie harmonizuje z roślinami oraz jest trwała, o ile jest wykonana z twardego drewna np. dębu.     Potrafi być jednak śliska i przy wykonaniu ze słabszego drewna – mało trwała.
  • nawierzchnia z elementów ceramicznych – jest trwała, mało nasiąkliwa i trwała. Niestety jednak wykonana np. z cegły budowlanej, szybko ulega niszczeniu i jest nasiąkliwa.
  • kamienia- jest ona najbardziej znana i klasyczna. Mamy do dyspozycji różne barwy kamienia : białe, kremowe, szare….  Kamień jest symbolem w japońskich ogrodach nieprzemijalności, trwałości i taki potrafi być. Przykładowo przy użyciu jako materiału budulcowego ciągu komunikacyjnego takich tworzyw jak :   granit, sjenit, bazalt – mamy pewność uzyskania trwałego , mrozoodpornego i odpornego na ścieranie szlaku komunikacji wewnątrz działkowej.  Jednak jeśli zastosujemy piaskowce czy wapienie , nie pocieszymy się zbyt długo  pierwotnym wyglądem ścieżki czy drogi lub placu. Co więcej są to materiały często śliskie i niebezpieczne.
  • nawierzchnia betonowa i asfaltowa –  to chyba najpowszechniejsze obecnie nawierzchnie. Ich zaletą są dowolne kształty, kolor  i łatwość w tworzeniu. Są obecnie nawet krążki imitujące plastry drzewa. Są jednak mniej trwały w stosunku choćby do kamienia.

 

 

Post Author: Igor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *