Podstawowe zasady kształtowania ogrodów przydomowych

Podstawowe zasady kształtowania ogrodów przydomowych

8 grudnia 2016 0 przez Igor

skal4

Powoli wizualny obraz przydomowych ogrodów zaczyna się zmieniać. Stają się one bardziej złożone z wyraźnym podziałem na części dekoracyjną, wypoczynkową i, użytkową i gospodarczą.  Odbiega się już od nasadzeń opartych na drzewach owocowych we frontowej części  działki na rzecz ozdobnych roślin. Nie eliminuje to jednak stosowania drzew i krzewów owocowych z kompozycji ogrodowej , a jedynie  determinuje ich lokalizację. Ogród jest coraz bardziej poukładany i  przemyślany. Głównie na wsiach otoczenie domów było podporządkowane pracom rolnym i wszędzie znajdowały sie elementy z nimi związane. Powodowało to ogólne zagracenie przestrzeni i chaos. To już jednak powoli staje się historią i zanika na rzecz  poukładanej organizacji otoczenia.  Taka czystość kompozycji sprzyja pozytywnemu samopoczuciu podczas przebywania w ogrodzie oraz ułatwia życie użytkownikom. Odpowiedni układ naszego terenu  pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie i przyjemnie spędzić czas , poczynając od wypoczynku w sprzyjających warunkach  po majsterkowanie i czynności związane z pracą rolną. Aby jednak stworzyć właściwy układ elementów formalnych naszej kompozycji warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami, które przedstawię poniżej:

skal7

  • Ogród warto podzielić na  zasadnicze części: dekoracyjną – stanowiącą  piękny układ  i mnogość roślin w celu zaspokojenia wizualnych wrażeń estetycznych, wypoczynkową- pozwalającą spokojnie spędzić czas i zrelaksować się, gospodarczą – będącą miejscem wykonywania prac, użytkową – miejsce wykonywania  codziennych czynności.
  • Bardzo istotna w ogrodzie jest część wypoczynkowa. Obecny styl życia i funkcjonowania w otaczającej nas przestrzeni wywołuje silne przeciążenie psychiczne, sprzyja pojawianiu się negatywnych emocji  a w konsekwencji złego samopoczucia. Tak ważne jest aby mieć miejsce pozwalające się  oderwać od codziennych utrapień  i pobyć w spokoju i ciszy, aby zregenerować siły i  mentalnie odżyć.  Czy to weekendowo czy każdego dnia. Aby jednak ta część kompozycji przydomowej stała się taką oazą spokoju i sprzyjała odpoczynkowi, przemyśleniom, kontemplacji, zapomnieniu i relaksowi , musi spełniać pewne wymogi a właściwie jeden podstawowy i niezbędny – powinna być w miarę możliwości oddzielona od otoczenia  i  kreować intymny charakter. Dodatkowo ważne jest wygodne i przytulne  usposobienie tego miejsca. Tak zaprojektowana część z pewnością będzie świetnym narzędziem do „walki” z negatywnymi emocjami.
  • Styl budynku – Budynek jest najważniejszym elementem naszej kompozycji i  istotnie determinuje kształt pozostałych części ogrodu. Dom o bardziej klasycznym wyglądzie wymusza stosowanie raczej formalnej stylizacji ogrodu , natomiast budynek o stylistycznie nowocześniejszym wyglądzie pozwala puścić wodzę fantazji w kreowaniu jego otoczenia. Nie jest jednak powiedziane, że jest to bezwzględna zasada, gdyż  piękno tkwi w oczach obserwującego i dla każdego inny układ będzie tym właściwym.
  • Mały ogród dobrze związać kompozycyjnie z wnętrzem budynku , tak aby stanowiły kompozycyjną całość.  Zatarcie granicy między domem a ogrodem optycznie go powiększy. Najlepszym sposobem na realizacje takiej wizji jest wybudowanie tarasu. A bardziej spotęgowało by to  zastosowania podłoża o tej samej barwie lub tym samym materiale co materiał zastosowany w pomieszczeniu z którego jest wyjście na taras. Dobrze także wzmocnić tą optyczną jedność motywem powtarzającym się zarówno w domu jak i na tarasie.
  • Unikajmy (zwłaszcza w małych ogrodach) wysokich ogrodzeń lub szpalerów. Powodują one optyczne pomniejszenie ogrodu i  rzucają dużo cienia.
  • Kolorystyka – w literaturze przedmiotu istnieje ogólne przekonanie ,iż kolorystyka powinna być raczej stonowana. Należy raczej unikać silnych  i  wszechobecnych kontrastów. Moim zdaniem jednak  kontrasty ożywiają przestrzeń  i właściwie stosowane nie spowodują zniesmaczenia i pretensjonalności. Dobrze aby ścieżki nawiązywały kolorystycznie do budynku, przeważała zieleń  a  kontrastowe rośliny   pobudzały poszczególne części ogrodu, które tego wymagają.  Nie wyobrażam sobie ogrodu bez czerwonolistnego klonu  lub berberysu🙂
  • Dobrze zastosować drzewa  , które zapewnią cień w części wypoczynkowej  , ale  także  nie pozbawią całkowicie  tego miejsca słońca.
  • W małych kompozycjach unikajmy stosowania nadmiernej ilości  różnorodnych roślin. Może to wywołać efekt wizualnego zagracenia przestrzeni i  pretensjonalności. Unikajmy zwłaszcza zestawiania dużej ilości  tak modnych ostatnio  roślin formowanych  lub szczepionych na patykach. Należy to robić z umiarem.