Rośliny dla obiektów służby zdrowia

Rośliny dla obiektów służby zdrowia

15 września 2016 0 przez Igor

Rośliny dla obiektów służby zdrowia

Rośliny dla obiektów służby zdrowia to bardzo ważny składnik otoczenia takich struktur. Tereny zieleni przy obiektach służby zdrowia powinny mieć charakter wypoczynkowy i sprzyjać rehabilitacji i rekreacji.  Dobór roślin należy oprzeć na ich prozdrowotnych właściwościach, wynikających z wydzielanych przez nie substancji, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie i sprzyjają rehabilitacji oraz rekreacji.  Możemy do tego typu założeń zaliczyć wiele gatunków roślin i ich kultywarów. Elementów morfologicznych różnicujących poszczególne pozycje jest wiele i dzięki temu oraz mnogości dostępnych na rynku produktów możemy tworzyć spektakularne i bardzo dekoracyjne kompozycje. Takie układy nie tylko będą wpływać na fizyczny stan zdrowia, ale również kojąco na jego  mentalna strukturę.

Najczęściej wybieranymi roślinami do tego typu obiektów są:

Sosna – zapewni zimozielony szkielet nasadzeniu, który będzie atrakcyjny także w okresie zimowym. Dodatkowo jest bardzo mało wymagająca uprawowo i wpisuje się w krajobraz naszego kraju. Mnogość odmian dostępnych w sprzedaży pozwala na wykorzystanie jej w każdym nasadzeniu i w każdej

Jałowiec pospolity -zapewni zimozielony szkielet nasadzeniu, który będzie atrakcyjny także w okresie zimowym. Liczne odmiany dostarczają nam ciekawych kolorystycznie odczuć.

cis pospolity -zapewni zimozielony szkielet nasadzeniu, który będzie atrakcyjny także w okresie zimowym.

bez czarny – mało wymagająca roślina, która radzi sobie w każdych warunkach.

dereń – zależnie od odmiany może się cechować różnymi pod względem barwy liśćmi oraz korą.

-czeremcha

-lipa drobnolistna – lipa to piękne, malownicze drzewo, które jest bardzo cenione za swe właściwości miododajne i zdrowotne.

rokitnik – ta zwane złoto Syberii. Bardzo ceniona roślina i coraz bardziej rozpowszechniana. Wytrzymuje spadki temperatur nawet do -50 stopni Celsjusza. Wygląda dekoracyjnie, ale najbardziej cenionym elementem budowy są pojawiające się we wrześniu pomarańczowo-żółte owoce. Zawierają one duże stężenie witaminy C i wykazują liczne właściwości prozdrowotne.

pigwowiec – kolejna roślina o bardzo zdrowotnym charakterze. Jej owoce są szeroko stosowane w sztuce kulinarnej i cenione za swe walory smakowe. Mało wymagająca uprawowo i niemal bezobsługowa.