Styl nowoczesny
13 marca 2016Styl nowoczesny
Styl nowoczesny ogrodu jest kompozycją łączącą ze sobą elementy spotykane w tradycyjnych układach z elementami charakterystycznymi dla otaczającego współczesnego świata. Jest on eklektycznym tworem.
Do podstawowych zasad ogrodu nowoczesnego zaliczamy:
- dominują barwy jasne , monochromatyczne. Stosowane są rzadko spotykane wcześniej w ogrodach barwy: fiolet, seledyn, intensywna czerwień, różowy, błękit.
- materiały budulcowe ogrodu są zróżnicowane. Znajdziemy tu materiały charakterystyczne dla ogrodów japońskich, wiejskich, formalnych: kamień, żwir, drewno, cegła , jak również materiały symbolizujące współczesność : plastik , surowy beton, szkło, lustra, gabion.
- Elementy pochodzące z recyklingu uzyskują w ogrodzie nowe znaczenie i spełniają funkcję dekoracyjną. Stosuje się także karmniki i tak zwane hotele dla owadów.
- elementy wodne są ujęte w geometryczne kształty, ale stanowią istotną cześć całości założenia.
- ogród jest multifunkcjonalny. Pełni funkcje dekoracyjną, wypoczynkową, użytkową, gospodarczą, relaksacyjną.
- w odróżnieniu od ogrodu krajobrazowego, w ogrodzie nowoczesnym dominują płaskie powierzchnie. Rozległe równe trawniki, idealnie przystrzyżone. Głównie linie proste, praktycznie pozbawiona jest przestrzeń meandrów i łukowych, półkulistych ram ścieżek czy trawnika.
- nieodłącznym elementem jest oświetlenie , które zmienia optyczne doznania towarzyszące obserwacji ogrodu nocą.
- Roślinność traktowana jest architektonicznie, podobnie jak elementy architektury nieożywionej. Podstawowym elementem rośliny są rośliny zimozielone, które utrzymują kolorystykę i atrakcyjność w ogrodzie przez cały rok. Zanikają rośliny formowane, geometrycznie traktowane na rzecz traw i roślin o ciekawym pokroju , które wspólnie tworzą piękne, bujne i atrakcyjne optycznie rabaty.
Dominują tu takie rośliny jak:
Pamiętajmy , że ten styl ogrodu nie jest odpowiedni do każdego stylu budynku. Groteskowo by wyglądał w połączeniu z pałacykiem, pałacykiem czy wiejskim drewnianym domkiem , a także z krajobrazem wiejskim. Najbardziej dedykowany jest dla środowiska miejskiego gdzie architektura otoczenia ,budynków i niewielkie przestrzenie niejako odpowiadają tego typu założeniom.