Styl nowoczesny

13 marca 2016 0 przez Igor

Styl nowoczesny

 

Styl nowoczesny ogrodu jest kompozycją łączącą  ze sobą elementy spotykane w tradycyjnych układach z elementami charakterystycznymi dla otaczającego   współczesnego świata. Jest on eklektycznym  tworem.

Do podstawowych zasad ogrodu nowoczesnego zaliczamy:

  • dominują barwy jasne , monochromatyczne. Stosowane są rzadko spotykane wcześniej w ogrodach barwy: fiolet, seledyn, intensywna czerwień, różowy, błękit.
  • materiały budulcowe  ogrodu są zróżnicowane. Znajdziemy tu materiały charakterystyczne dla ogrodów japońskich, wiejskich, formalnych: kamień, żwir, drewno, cegła , jak również materiały symbolizujące współczesność : plastik ,  surowy beton, szkło, lustra, gabion.
  • Elementy pochodzące z recyklingu uzyskują w ogrodzie nowe znaczenie i spełniają funkcję dekoracyjną. Stosuje się także karmniki i tak zwane hotele dla owadów.
  • elementy wodne są ujęte w geometryczne kształty, ale stanowią istotną cześć całości założenia.
  • ogród jest multifunkcjonalny. Pełni funkcje dekoracyjną, wypoczynkową, użytkową, gospodarczą, relaksacyjną.
  • w odróżnieniu od ogrodu krajobrazowego, w ogrodzie nowoczesnym dominują płaskie powierzchnie.  Rozległe równe trawniki, idealnie przystrzyżone. Głównie linie proste, praktycznie pozbawiona jest przestrzeń meandrów i łukowych, półkulistych ram ścieżek czy trawnika.
  • nieodłącznym elementem jest oświetlenie , które zmienia optyczne doznania towarzyszące obserwacji ogrodu nocą.
  • Roślinność traktowana jest architektonicznie, podobnie jak elementy architektury nieożywionej. Podstawowym elementem rośliny są rośliny zimozielone, które utrzymują kolorystykę i atrakcyjność w ogrodzie przez cały rok.  Zanikają rośliny formowane, geometrycznie traktowane na rzecz traw i roślin o ciekawym pokroju , które wspólnie tworzą piękne, bujne i atrakcyjne optycznie rabaty.

Dominują tu takie rośliny jak:

Pamiętajmy , że ten styl ogrodu nie jest odpowiedni do każdego stylu budynku. Groteskowo by wyglądał w połączeniu z  pałacykiem, pałacykiem czy wiejskim drewnianym domkiem , a także z krajobrazem wiejskim. Najbardziej  dedykowany jest dla środowiska miejskiego gdzie architektura otoczenia ,budynków  i niewielkie przestrzenie niejako   odpowiadają tego typu założeniom.