Ogród rustykalny

Ogród rustykalny

5 marca 2016 0 przez Igor

rustykalny

OGRÓD RUSTYKALNY

Ogród rustykalny, powszechnie nazywany wiejskim to element charakteryzujący  krajobraz wiejski.

Ogród tego cechuje się swobodą, przypadkowością i w efekcie  naturalnością. Używane materiały powinny mieć możliwe  naturalny charakter. Stosuje się materiały podobne do ogrodu krajobrazowego: drewno, cegła, żwir, kamień. Meble ogrodowe raczej z drewna, wikliny,  a nie z plastiku czy kłute ze stali/żeliwa. Idealnym byłby okorowany kawał pnia jako siedlisko. Typowym gadgetem tego stylu są drewniane , sztachetowe  płoty, drewniane donice, koszyki wiklinowe oraz wiadra drewniane, ewentualnie ocynkowane. Ogród ten cechuje się przypadkowością rozmieszczenia poszczególnych elementów. Ma to swój urok , ale nie  stwarza wrażenia zaprojektowanego, zaplanowanego.

Głównym elementem tego stylu był przedgródek , gdzie gospodyni sadziła najpiękniejsze kwiaty. Często także przed domami  oddalonymi  od głównego ciągu komunikacyjnego sadzono drzewa owocowe, które do dziś na wielu obszarach wiejskich ciągle jest spotykane. Kolejnym charakterystycznym motywem jest połączenie rabat warzywnych i ziołowych z kwitnącymi bylinami.

Poszczególne części ogrodu, które znajdują się  paradygmacie projektowym: dekoracyjna, użytkowa, gospodarcza i wypoczynkowa, w stylu rustykalnym zlewają się i nie mają wyraźnych rozgraniczeń.

Ważnym elementem jest roślinność , która powinna być charakterystyczna dla danego regionu, mało egzotyczna i naturalne formy nie będąca wynikiem modyfikacji estetycznej  (np. rośliny szczepione).

Roślinami dedykowanymi dla tego stylu będą: