Dopasowanie barw

Dopasowanie barw w ogrodzie jest szalenie istotną kwestią, gdyż kolorystyka ogrodowa i nie tylko,  wymiernie wpływa na nastrój i samopoczucie osoby obserwującej, tudzież podziwiającej. Mogą wywoływać uczucie podniecenia, złość, pobudzenie, uspokajać, rozweselać, pobudzać kreatywnie czy twórczo , stymulować umysł do działania, pobudzać apetyt lub go hamować itd.  W ogrodowej kompozycji podstawowym kolorem, wręcz dominującym i stanowiącym znaczący procentowo udział jest zielony.

Zielony kolor uspokaja, pomaga w podejmowaniu decyzji oraz w organizowaniu osądów. Pomaga wyciszyć się , odpocząć i zrelaksować . Ogród dla większości z nas jest miejscem kojarzonym z wypoczynkiem , relaksem i spokojem, stąd właśnie powinniśmy zadbać o właściwą dla nas kolorystykę  i jeśli te właśnie wartości wykorzystania ogrodu są dla nas ważne to zadbajmy o zazielenienie go. Nie jest to trudne bo większość dostępnych roślin jest zaopatrzonych w pierwiastek zieleni.

Kolor zielony harmonizuje dobrze z żółtym. Żółty kolor stymuluje mózg, poprawia pamięć i myślenie. Istnieje wiele roślin w tej barwie jak choćby klon “Princeton Gold” , żółte odmiany berberysu, wiąz “Wredei” czy na żółto kwitnące forsycje. Żółty pobudza a ogród łączący materiał roślinny o żółtej i zielonej barwie bardzo atrakcyjnie się prezentuje.

Charakterystycznym kolorem dla ogrodów japońskich czy krajobrazowych jest czerwień. Jest to kolor kontrastowy ale wygląda interesująco w określonym kontekście. Czerwień pobudza , wywołuje stan aktywności. Oznacza namiętność, podniecenie i pobudza układ pokarmowy, a raczej apetyt.  W tej barwie znajdziemy wiele roślin : Klon “Crimson Centry”  , Śliwa wiśniowa “Pissardii” i “Nigra”, Berberysy  “Atropurpurea”, “Admiration” czy Pęcherznice “Diabolo”.

Pomarańczowy kolor jest spotykany wśród roślin w kontekście barwy kwiatów , jak u Azalii. Jest to kolor który ociepla optycznie. Sprawia przyjemność i sprzyja odpoczynkowi.

Kolor biały występuje głównie w obszarze barwy elewacji,  nawierzchni żwirowych czy elementów małej architektury. Rzadko jako cząstka materiału roślinnego. Głównie w przypadku roślin białe są kwiaty np. drzew owocowych czy azalii i różaneczników. Kolor ten symbolizuje czystość i niewinność, jest dobrym lekarstwem na stres i zdenerwowanie. Pomaga się odprężyć. Bardzo atrakcyjnie wygląda w zestawieniu z zielenią.

Oprócz wymienionych barw , w ogrodowej przestrzeni pojawiają się barwy niebieska , szara, brązowa. Brązowy jest jednym z istotniejszych kolorów z uwagi na zabarwienie w tym kolorze kory.  Niebieski w postaci elementów wodnych czy błękitnie zabarwionych liści , jak np Rokitnik.

Feeria barw jaka może zdobić nasz ogród jest szeroką paletą. Dlatego tak ważne jest stosownie, proporcjonalne zestawienie ich w preferowany przez nas sposób. Nadmierna kolorystyka może wywołać uczucie  przeładowania.

 

Post Author: Igor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *