Ogród formalny

Ogród formalny

31 stycznia 2016 0 przez Igor

Ogród formalny

 

wersal

Wersal

 

Ogród formalny jest jednym z podstawowych stylów komponowania przestrzeni ogrodowej. „Głównym bohaterem ogrodu formalnego jest człowiek , wraz z jego percepcja przestrzeni, wyznaczana przez klasyczne zasady geometrii, proporcji i symetrii”¹.

Ogród Formalny wiąże swój początek z renesansowymi ogrodami Włoskimi.  Ich głównymi cechami były:

  • Założenie ogrodowe oparte o główna oś symetrii
  • Budynek jest elementem dominującym w ogrodzie, on wyznacza kierunek, nasadzeń roślinnych.
  • Geometryzacja przestrzeni przejawiająca się w szachownicowym układzie kwaterowym
  • Szerokie zastosowanie elementu wodnego
  • To co murowane ma pierwszeństwo przed tym co sadzone i jest wyznacznikiem dla sadzenia
Villa Papa Giulio-plan

Villa Papa Giulio-plan

Villa Papa Giulio

W Polsce najbardziej charakterystycznymi przykładami ogrodów formalnych są ogród przypałacowy w Wilanowie , Ogród saski w Warszawie. Europejskimi przedstawicielami stylu formalnego są między innymi : Francuski Wersal i Fontainlebleau, Angielski Hampton Park czy Rosyjski Peterhof.

 

Kolejny etap przemian miał swój początek we Włoszech , ale najbardziej rozwinął się we Francji. Jednym z głównych autorów nowego nurtu przemian był nadworny architekt krajobrazu na dworze króla Francji Ludwika XIV , André Le Nôtre. To jego uznaje sie za prekursora szkoły geometrycznego ogrodu francuskiego.  Oto kilka założeń tej nowej formy stylu ogrodowego, znanego dziś jako ogród formalny:

  • Ogród stanowi sine qua non założeń pałacowych. Jest niezbędnym elementem pałacu barokowego.
  • Główne założenia ogrodowe agregowane są  wzdłuż   głównej osi  wspólnej dla pałacu i ogrodu. Stosuje się także osie poprzeczne oraz  układy wieloosiowe.
  • W miejsce geometrycznych, szachownicowych układów kwaterowych stosuje się układy  wielownętrzowe i rozległe partery. Wnętrza są oddzielone od otoczenia geometrycznie przystrzyżonymi szpalerami, obwódkami, masywnymi boskietami, murkami czy tarasami.
  • Stosuje się kontrastowe zestawienie, zestawia się płaskie partery z masywnymi boskietami. Stosuje się kontrasty barwne. Nadaje dynamizmu kompozycji poprzez elementy plastyczne i światłocienie.
  • Kompozycja ogrodowa wyznaczana jest przez elementy roślinne i wodne traktowane architektonicznie.

Przykłady ogrodów barokowych

Peterhof-Rosja

Peterhof-Rosja

 

Hampton Park - Anglia

Hampton Park – Anglia

Fontainlebleau-Francja

Fontainlebleau-Francja

Do podstawowych roślin stanowiących budulec ogrodu zaliczamy :

W chwili obecnej projektanci ogrodów maja do dyspozycji dużo więcej opcji roślinnych. Na przestrzeni lat ilość gatunków i odmian zwiększyła się kilkukrotnie. Do ciekawych roślin, które można z powodzeniem zastosować w ogrodzie formalny  zaliczyłbym:

 

Wszystkie wyżej wymienione rośliny imitują geometryczne formy ,  naturalnie , bez konieczności obcinania i formowania. Idealnie sprawdzą się w zestawieniach formalnych.