10 najładniejszych sosen do ogrodu

10 najładniejszych sosen do ogrodu

6 lutego 2024 Wyłączono przez Igor

Sosny są roślinami, które w strefie klimatu umiarkowanego występują w bardzo dużym zakresie. Ich udział w składzie gatunkowym lasów jest niezwykle duży – dla przykładu w Polsce, sosny wraz z modrzewiami stanowią powierzchniowo ok  67,4 % lasów. Nie bez przyczyny tak jest i nie jest to rezultatem pojedynczej decyzji czy decyzji podejmowanych w krótkim czasie. To długotrwały proces wynikający z właściwości związanych z warunkami bytowania tych roślin, a także użyteczności.

Gdy tereny o bardziej wartościowych właściwościach fizycznych i fizykochemicznych, większej zawartości humusu – żyźniejsze, były przeznaczane na cele rolne, konieczne się stało zalesienie tych przestrzeni, które cechują się słabszymi glebami. Do tego celu wykorzystano sosnę, która świetnie sobie radzi na słabszych gruntach, ale także szybko rośnie, a jej drzewo jest/było wykorzystywane w przemyśle drzewnym, meblarstwie czy budownictwie.

My jednaj postaramy się skupić w tym tekście na odmianach sosen, które nie maja wielkiej wartości w takim zastosowaniu jak wspomniałem.  Pełnia za to funkcję dekoracyjna, niezwykle ozdobną i są przy tym mało obsługowe. Są to odmiany o bardziej karłowym charakterze i regularnym pokroju  ale znajdą się wśród nich sosny osiągające większy rozmiar – choć nie taki jak typowa sosna. 

SOSNA GÓRSKA BENJAMIN

Sosna Benjamin to chyba jedna z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych odmian karłowych sosny. Cechuje się ona niewielkim wzrostem – po okresie 10 lat życia osiąga ok 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Oczywiście po tym czasie ta wielkość proporcjonalnie wrasta, ale i tak w dalszym ciągu jest to regularna i karłowa forma.  Benjamin ma   pokrój geometryczny, płaskokulisty i gęsty – który jest efektem cech wrodzonych, a nie interwencyjnego, regularnego kształtowania. Czyni to roślinę niemal bezobsługową i stanowi idealne rozwiązanie dla właścicieli ogrodów – zwłaszcza tej grupy, która nie przepada za formowaniem roślin lub nie dysponuje odpowiednimi zasobami czasu.  Jej igły są ciemnozielone, a bardzo ciekawy akcent stanowią biało – woskowe pączki, które pięknie kontrastują z intensywną zielenią. Preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalne podłoże.   

SOSNA BOŚNIACKA SCHMIDTII

Sosna Schmidtii to kolejna odmiana karłowa sosny o regularnym geometrycznym wzroście. Jest ona bardziej jednak kulista niż Benjamin, równie zwarta i wolniej rosnąca. Osiąga ok 40 cm wysokości  po 10 latach życia i podobna szerokość. Cechuje się jasnozielonymi igłami. Preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalne podłoże.   Idealna pozycja zarówno do nasadzeń złożonych z wielu roślin, jak również jako roślina pojemnikowa wykorzystywana do sadzenia w donicach zdobiących tarasy czy balkony. 

 

SOSNA GÓRSKA VARELLA

Sosna górska Varella charakteryzuje się regularnym, kulistym pokrojem i stosunkowo wolnym wzrostem. Dorasta do ok 70 cm wysokości po okresie 10 lat i podobnej szerokości. Jej jedną z najważniejszych cech są zielone i długie igły, które osiągają ok 10 cm długości. Varella preferuje stanowiska słoneczne i na pewno powinna być brana pod uwagę jako roślina do tworzenia obwódek przy chodnikach oraz jako składnik wielogatunkowych nasadzeń. Jest też dobrym wyborem do nasadzeń w donicach, zdobiących wejścia do budynków czy tarasy lub balkony. 

 

 

SOSNA GĘSTOKWIATOWA JANE KLUIS

Sosna gęstokwiatowa Jane Kluis to odmiana różniąca się kształtem wobec powyżej zaprezentowanych odmian.  Jej pokrój jest bardziej spłaszczony. Na zdjęciu obok jest ona przedstawiona w wersji szczepionej na pniu. Z tej perspektywy bardzo dokładnie widoczny jest kształt Jane Kluis. Można sobie łatwo wyobrazić jak wygląda szczepiona przy ziemi , poprzez przeniesienie (w wyobraźni) korony z pnia na podłoże. Cechuje się ona wzrostem do ok 80 cm po 10 latach i ok  120 cm szerokości. W wersji szczepionej nisko tempo rozrostu korony jest szybsze niż w wersji szczepionej na pniu. Możliwe jest oczywiście kształtowanie, choć je bym pozostawił jako ostateczność, gdy osiągnie zbyt duży dla nas rozmiar.   Sam kształt to nie wszystko, sosna ta ma jasnozielone igły, których długość wynosi ok 8-10 cm. Zarówno wersja na pniu, jak i przy ziemi z pewnością znajdzie zastosowanie i w dużych i małych ogrodach. 

 

SOSNA GÓRSKA WINTERSONNE

Sosna górska Wintersonne to  jedna z karłowych odmian sosny o wyjątkowo wybarwiających się igłach. Sosny o takich cechach stanowią wspaniale urozmaicenie w ogrodach. Poza Wintersonne jest też Winter Gold i Ophir. Różnią się one docelową wielkością i pokrojem, ale cechą wspólną są zmieniające się na złocisto igły – na okres zimy. Wintersonne osiąga po 10 latach ok 70 cm wysokości i 120 cm szerokości. Jej główną atrakcja są wspomniane igły, które wprawdzie są złocisto – zielone w trakcie sezonu, ale w okresie zimowym to ubarwienie ma bardziej intensywnie złocisty kolor. Jest to niezwykły akcent ogrodowy, który jest w stanie ożywić każdą kompozycję. 

 

SOSNA WEJMUTKA TINY CURLS

Sosna w odmianie Tiny Curls to już bardziej egzotycznie wyglądająca wersja sosny. Głównie ma to związek z jej niezwykle interesującymi igłami. Są one delikatnie poskręcane o zabarwieniu niebiesko – srebrzystym i miękkie w dotyku. Pokrój jaki przyjmuje jest także bardzo atrakcyjny i geometryczny. Tworzy bowiem kulistą formę, która po 10 latach osiąga ok 60 cm wysokości i podobna szerokość. Dzięki tym cechą staje się ciekawą pozycja do zastosowania w ogrodzie. Może być składnikiem różnorodnych, wielogatunkowych nasadzeń, jak również pełnić rolę obwódki przy chodniku lub podjeździe. Tiny Curls pięknie się  prezentuje sadzona w donicy.  

 

SOSNA  DROBNOKWIATOWA NEGISHI

Sosna drobnokwiatowa Negishi to pod pewnym względem podobna w aspekcie igieł odmiana do wcześniejszego Tiny Curls. Igły maja również niebiesko srebrzyste zabarwienie. Różni się już jednak wielkością dorastania i pokrojem. Negishi osiąga po 10 latach ok 150 cm wysokości i cechuje się nieregularnym pokrojem. Jest często w Japonii i nie tylko wykorzystywana jako materiał roślinny do formowania roślin w stylu Bonsai. Prezentuje się wówczas nadzwyczajnie  atrakcyjnie. Sosny drobnokwiatowe są bardzo chętnie wykorzystywane przy zakładaniu ogrodów wzorowanych na styl japoński. 

 

SOSNA  CZARNA SPIELBERG

To pozycja na liście, która w mojej opinii dostarcza unikalnego efektu w ogrodzie. Sosna czarna Spielberg osiąga większe rozmiary, ale jej pokrój pozostaje bardzo ciekawy i regularny. Choć sam rozmiar po okresie 10 lat nie jest przesadny – ok 1,5 m wysokości i podobna szerokość to efekt wizualny jaki przynosi jest ogromny. Odmiana ta odznacza się długimi igłami o zielonym ubarwieniu. Młode igły oraz te z wcześniejszych lat są długie – ok 15 cm – z kolei latem na szczytach pędów pojawiają się  drugie przyrosty. W przypadku letnich przyrostów, ich igły są krótsze i tworzą swego rodzaju rozety – bardzo dekoracyjnie wyglądające.

Pokrój sosny czarnej Spielberg  jest początkowo kulisty, z wiekiem jednak kształt przechodzi w bardziej owalny, jajkowaty. Nie ujmuje jej to jednak uroku, zwłaszcza, że  pozostaje zwarta i gęsta. Jest to roślina, którą może wykorzystać w różnych zestawieniach : od soliteru po wyższą obwódkę, a nawet do pewnego wieku jako roślinę sadzoną w donicach. Dzięki swym małym wymaganiom uprawowym i atrakcyjnej, naturalnej budowie, myślę, że znajdzie uznanie u wielu użytkowników ogrodów.  

SOSNA  BOŚNIACKA MALINKI

Sosna bośniacka Malinki osiąga ok 170 cm wysokości po 10 latach. Tworzy zwartą kolumnę o szerokostożkowym kształcie. Jej igły są zielone i dość długie. Dzięki regularnemu i geometrycznemu  pokrojowi jest bardzo dobrym materiałem roślinnym do większości ogrodów. W przypadku sosen taki kształt jest bardzo atrakcyjny i coraz więcej osób interesuje się odmianami oferującymi taki pokrój.  Oczywiście, wiele zależy od rodzaju kompozycji, ale wydaje mi się, że sosna bośniacka Malinki może być swobodnie wykorzystywana zarówno w mniejszych, jak i większych ogrodach. Możemy ją wykorzystać również jako roślinę żywopłotową oraz jako najwyższe piętro w nasadzeniach piętrowych. 

 

 

SOSNA  CZARNA PYRAMIDALIS

Sosna czarna Pyramidalis osiąga ok 3-5 m po 10 latach (docelowa jej wysokość to nawet 15-20 m). To najwyższa odmiana w zestawieniu, ale jej piękna barwa igieł i kolumnowy pokrój sprawiają, że warto ją tu ująć. jest po prostu ujmująca i bardzo atrakcyjna wizualnie. Igły są ciemnozielone i średniej długości. Cechą charakterystyczna są woskowe pączki na końcach pędów, które z ciemna zielenią igieł, bardzo  imponująco kontrastują. Pomimo dużej wysokości docelowej, nie zajmuje wiele przestrzeni. Nie jest nadmiernie szeroka, a wsadzona w odpowiedniej pozycji (ukierunkowanie względem stron świata)  w ogrodzie, nie powinna zacieniać nadmiernie innych roślin. Natomiast jeśli jest sadzona z myślą o zacienieniu to z pewnością warto dokładnie rozważyć jej umiejscowienie, a w pewnym wieku spełni zakładaną funkcję.