Klony Palmowe

Klony Palmowe

19 lutego 2022 Wyłączono przez Igor

Klony palmowe to coraz popularniejsza kategoria roślin, którą możemy spotkać w szkółkach i sklepach ogrodniczych, tych działających offline i online, w całej Polsce.

Jeszcze nie tak dawno były one synonimem egzotyki i stylu czysto japońskiego. Traktowane jako trudne w uprawie i oferowane tylko przez nielicznych dystrybutorów. W związku rozwojem rynku roślinnego w Polsce , zwiększyła się dostępność materiału roślinnego również tego typu. Oczywiście już nie wspominając o dostępności palm i innych ekstremalnie trudnych i wymagających pod względem uprawy roślin w naszych warunkach. Choć jeśli jest tylko popyt i zainteresowanie, a klienci są świadomi problematyki uprawy, to warto tę lukę uzupełnić.

Niemniej niniejszy wpis dotyczy klonów palmowych. Wśród nich są te mniej jak i bardziej wrażliwe odmiany na panujące u nas warunki klimatyczne. Oczywiście jak w przypadku każdych gatunków znajdziemy tu odmiany o różnych cechach wizualnych i morfologicznych: wielkości, barw liści, pokroju czy kształtu ulistnienia. Są to często główne motywy i kryteria wyboru rośliny przez konsumenta. Jednak ta cechą na która powinniśmy również lub przede wszystkim zwrócić uwagę to wytrzymałość na warunki klimatyczne jakie u nas panują.

Nie każde z odmian dostępnych podobnie znoszą nasz, w prawdzie coraz to mniej, ale jednak dalej surowy klimat. Oczywiście już pomijając samą kwestie różnic klimatyczny w odniesieniu do poszczególnych rejonów kraju. Warto to wziąć pod uwagę przed zakupem, ponieważ nierzadko są to jedne z droższych roślin i strata może być bolesna.

Najbezpieczniejszymi i najmniej kosztownymi formami klonów palmowych, które możemy zastosować bez dużych obaw i okrywania zimowego są osiągające relatywnie większe rozmiary ( w naszych warunkach ok. 2m – oczywiście, jako nie kształtowane rośliny) odmiany „Atropurpureum” , „Orange Dream” czy nieco droższa „Flamingo”. Pierwszy to czerwonolistna odmiana , druga złoto zielona z pomarańczowymi obwódkami, natomiast trzecia przypomina barwą klon jesionolistny o identycznej nazwie „Flamingo”, a więc biało-zielony z różowymi młodymi listkami. Pomimo większych rozmiarów docelowej wielkości, wynikających z cech odmiany, nie muszą takich rozmiarów osiągnąć. Bowiem możemy je swobodnie regulować i kształtować. Są to odmiany, które z powodzeniem możecie stosować w waszym ogrodzie.

Kolejne to już odmiany które są głównie szczepione i w związku z tym bardziej kosztowne w nabyciu. Są one również wrażliwsze i bardziej wymagające pod względem opieki. Wśród nich są głównie o jeszcze bardziej delikatnych i poszarpanych liściach odmiany. Niższe odmiany takie jak czerwonolisty „Dissectum Garnet”, zielony „Dissectum”, żółtolistny „Aureum”czy brazowozielony i zmianiający barwy jesienia na czerwony „Ornatum”. Nie wyczerpuje ta reprezentacja katalogu odmian, ponieważ jest ona dużo bardziej obszerna i permanentnie się powiększa z roku na rok o nowe , ciekawe odmiany.

Wpis ma, głównie charakter wzmianki i zwrócenia uwagi na kwestie doboru do naszego ogrodu klonów palmowych jako elementu kompozycji. Reasumując są to bardzo wartościowe i wprowadzające wiele urozmaicenia do naszych nasadzeń rośliny. Dobierajmy je jednak ostrożnie i świadomie do naszych potrzeb, warunków i możliwości pielęgnacyjnych .