Materiały drewniane w ogrodzie

3 lutego 2020 Wyłączono przez Igor

Materiały drewniane w ogrodzie. Drewno stanowi najstarszy wykorzystywany materiał budowlany. Od wieków stosowany do wznoszenia konstrukcji budowlanych i jako tworzywo wykonywania innych urządzeń użytku codziennego (np. wozów lub taczek, mebli itd. ). Do dziś jest chętnie wykorzystywany i ceniony w wielu dziedzinach gospodarki oraz stosowany w różnej formie. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami drzew z których pozyskuje się drewno z przeznaczeniem dla budownictwa oraz meblarstwa są sosna, jodła, świerk, dąb, buk, olcha, jesion, wiąz, grab, brzoza. Jedną z podstawowych cech drewna pochodzącego ze świeżo ściętego drzewa jest jego wilgotność.

Wilgotność

Wilgotność to stosunek procentowy wody zawartej w badanym materiale do jego masy w stanie suchym. Drzewo po ścięciu najczęściej charakteryzuje się tym wskaźnikiem na poziomie 30-35 %. Do zabudowy jednak wymagany jest stopień wilgotności o wartości 10-12 %.

Materiały drzewne, które wykorzystywane są w budownictwie to głównie drewno okrągłe i tarcica. Natomiast dostępne są także materiały o drewnopochodnym charakterze i zaliczmy do nich: płyty paździerzowe, forniry, płyty pilśniowe, płyty OSB, materiały podłogowe (panele podłogowe) czy inne płyty wielowarstwowe.

W ogrodowych aranżacjach, będących efektem działań architektury krajobrazu, a więc sztuki kształtowania i organizowania otwartych przestrzeni oraz bezpośredniego otoczenia budynków najczęściej stosuje się następujące materiały: palisady drewniane, elementy do wykonywania dachów, panele ogrodzeniowe, drewniane, meble ogrodowe, altany, pergole, trejaże, plastry drewniane na ścieżki, podpory dla pnączy oraz stabilizacje dla drzew alejowych, donice itd.

Korozja drewna

Drewno jak wiele materiałów na skutek działania warunków atmosferycznych i biologicznych ulega z biegiem czasu niszczeniu lub traci swą wartość użytkową i estetyczną. Aby wydłużyć żywotność materiałów drewnianych warto je w odpowiedni sposób zabezpieczać. Zabezpieczać je możemy poprzez nanoszenie na nie odpowiednich substancji chroniących. Mogą to być oleje, impregnaty, farby czy inne substancje ochronne, które wydłużą czas radości wynikający z korzystania z tych tworów które budują.