Świerki z czerwonymi szyszkami

Świerk AcroconaŚwierki z czerwonymi szyszkami

Świerki z czerwonymi szyszkami są niesamowitym widowiskiem, gdyż zestawiają ze sobą dwie kontrastowe barwy: zieleń i czerwień. Ich oryginalny  wygląd wprowadza do ogrodu ożywienie i unikalny element dekoracyjny. Ta wyjątkowość wizualna trwa zazwyczaj jednak krótki czas, który przypada na okres wiosenny. Młode szyszki wyrastające z  zakończeń pędów mają barwę intensywnie czerwoną. Z tego tytułu prezentują się niezwykle atrakcyjnie i ekspresywnie. Z czasem zmieniają barwę na brązową i finalnie  opadają. Mimo to efekt jaki generują w początkowej fazie sezonu wegetacyjnego dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych. Pozostają na długo w pamięci obserwatorów i  są oczekiwane z ekscytacją w kolejnym roku. Najbardziej znanymi na Polskim rynku roślinnym pozycjami odmianowymi o tego typu cechach morfologicznych są świerki pospolite w odmianach   “Acrocona” i “Pusch”. Poniżej postaram się je zaprezentować pod względem budowy.

Świerk pospolity  “Acrocona” –  Picea abies  “Acrocona”

Odmiana świerka której kolebką jest Szwecja. Ta znaleziona w Szwedzkim lesie wersja świerku pospolitego charakteryzuje się nieregularnym pokrojem i względnie niewielkim wzrostem (ok 3m po 10 latach wegetacji). Igły zielone i krótkie, analogiczne do świerku pospolitego. Pędy boczne zwisające. Przymiotem, który wyróżnia tę odmianę i stanowi główny czynnik wpływający na włączanie go do nasadzeń stanowią szyszki. Szyszki pojawiają się na końcach pędów wiosna  i są początkowo czerwone. Na bocznych pędach są dłuższe a na wierzchołkowych krótsze. Te intensywnie czerwone szyszki dostarczają niesamowitego  widoku.  Wprowadzają unikalność i oryginalny, feeryczny charakter. Tej roślinie warto pozostawić więcej przestrzeni, gdyż z czasem osiąga duże rozmiary i może spowodować deformację i zagłuszenie sąsiadujących z nią egzemplarzy. Odmienne rozmiary osiąga jej niższy odpowiednik “Pusch”….

 

Świerk pospolity  “Pusch” –  Picea abies  “Pusch”

Świerk pospolity  “Pusch” stanowi odpowiedni Acrocony o niższym wzroście docelowym. Morfologicznie stanowi niewielki krzew o kulistym lub lekko stożkowym pokroju. Dorasta do ok 30 cm wysokości i 50 cm szerokości. Igły zielone i krótkie. Jego głównym atrybutem dekoracyjnym są pojawiające się na początku wiosny czerwone szyszki, które zasiedlają obficie końcówki pędów. Pod względem wielkości są mniejsze niż w przypadku acrocony, ale równie frapujące wizualnie. Nadrabiaja większą ilością. Warto umiejscowić tę roślinę w kompozycji w widocznym miejscu. Pięknie wpisze się w kompozycje jako roślina zapełniająca ozdobne pojemniki przy wejściach do budynków, balkonach lub tarasach.

Myślę, ze warto zastanowić się nad wprowadzeniem do własnej kompozycji tych egzotycznie prezentujących się roślin.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *