Świerki z czerwonymi szyszkami

Świerki z czerwonymi szyszkami

17 marca 2018 0 przez Igor

Świerk AcroconaŚwierki z czerwonymi szyszkami

Świerki z czerwonymi szyszkami są niesamowitym widowiskiem, gdyż zestawiają ze sobą dwie kontrastowe barwy: zieleń i czerwień. Ich oryginalny  wygląd wprowadza do ogrodu ożywienie i unikalny element dekoracyjny. Ta wyjątkowość wizualna trwa zazwyczaj jednak krótki czas, który przypada na okres wiosenny. Młode szyszki wyrastające z  zakończeń pędów mają barwę intensywnie czerwoną. Z tego tytułu prezentują się niezwykle atrakcyjnie i ekspresywnie. Z czasem zmieniają barwę na brązową i finalnie  opadają. Mimo to efekt jaki generują w początkowej fazie sezonu wegetacyjnego dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych. Pozostają na długo w pamięci obserwatorów i  są oczekiwane z ekscytacją w kolejnym roku. Najbardziej znanymi na Polskim rynku roślinnym pozycjami odmianowymi o tego typu cechach morfologicznych są świerki pospolite w odmianach   „Acrocona” i „Pusch”. Poniżej postaram się je zaprezentować pod względem budowy.

Świerk pospolity  „Acrocona” –  Picea abies  „Acrocona”

Odmiana świerka której kolebką jest Szwecja. Ta znaleziona w Szwedzkim lesie wersja świerku pospolitego charakteryzuje się nieregularnym pokrojem i względnie niewielkim wzrostem (ok 3m po 10 latach wegetacji). Igły zielone i krótkie, analogiczne do świerku pospolitego. Pędy boczne zwisające. Przymiotem, który wyróżnia tę odmianę i stanowi główny czynnik wpływający na włączanie go do nasadzeń stanowią szyszki. Szyszki pojawiają się na końcach pędów wiosna  i są początkowo czerwone. Na bocznych pędach są dłuższe a na wierzchołkowych krótsze. Te intensywnie czerwone szyszki dostarczają niesamowitego  widoku.  Wprowadzają unikalność i oryginalny, feeryczny charakter. Tej roślinie warto pozostawić więcej przestrzeni, gdyż z czasem osiąga duże rozmiary i może spowodować deformację i zagłuszenie sąsiadujących z nią egzemplarzy. Odmienne rozmiary osiąga jej niższy odpowiednik „Pusch”….

 

Świerk pospolity  „Pusch” –  Picea abies  „Pusch”

Świerk pospolity  „Pusch” stanowi odpowiedni Acrocony o niższym wzroście docelowym. Morfologicznie stanowi niewielki krzew o kulistym lub lekko stożkowym pokroju. Dorasta do ok 30 cm wysokości i 50 cm szerokości. Igły zielone i krótkie. Jego głównym atrybutem dekoracyjnym są pojawiające się na początku wiosny czerwone szyszki, które zasiedlają obficie końcówki pędów. Pod względem wielkości są mniejsze niż w przypadku acrocony, ale równie frapujące wizualnie. Nadrabiaja większą ilością. Warto umiejscowić tę roślinę w kompozycji w widocznym miejscu. Pięknie wpisze się w kompozycje jako roślina zapełniająca ozdobne pojemniki przy wejściach do budynków, balkonach lub tarasach.

Myślę, ze warto zastanowić się nad wprowadzeniem do własnej kompozycji tych egzotycznie prezentujących się roślin.