Kocimiętka – wabiąca koty  roślina

Kocimiętka – wabiąca koty roślina

24 lutego 2018 0 przez Igor

Kocimiętka - wabiąca koty roślina

Kocimiętka – wabiąca koty roślina

Kocimiętka to ciekawa bylina, która znajduje swe miejsce  w  nasadzeniach w obrębie wielu terenów zieleni. Czy to miejskiej czy to otaczającej indywidualne obiekty kubaturowe.  Jest to roślina multi funkcjonalna  i o wybitnie utylitarnym charakterze. Jest wykorzystywana jako roślina ziołolecznicza w medycynie niekonwencjonalnej, alternatywnej. Medycyna ta obejmuje metody leczenia, które słabo lub wcale nie są uznane przez medycynę opartą na badaniach i uznane za mniej skuteczne od konwenansowej farmakoterapii.  Jest także rośliną miododajną. W tej roli pozwala uzyskać nawet do 200 kg miodu ze 100 arów (1ha). Innym jej zastosowaniem jest funkcja ozdobna. Dla wielu stanowi ważny i cenny materiał dekoracyjny.  Zwłaszcza ornamentowe są odmiany o niebieskich kwiatach (np. Walker’s Low).  Dla niektórych pełni także funkcję odstraszającą niektóre owady. Do takich niepożądanych gości, w stosunku do których wykazuje właściwości odstraszające możemy zaliczyć muchy domowe czy kleszcze.

Kocimiętka – wabiąca koty roślina. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest ich zdolność do wabienia kotów.  Kocimiętka wydziela związek organiczny o nazwie nepetalakton, który uznawany jest za koci feromon.  Skutkuje to zainteresowaniem rośliną ze strony kotów. Gdy pojawi sie wrażliwy na jej działanie osobnik to rozpoczyna się ciekawe widowisko. Zwierze zaczyna się tarzać w tejże  roślinie, gryźć, drapać,  oblizywać , a dodatkowo wydaje charakterystyczne dźwięki typu mruczenie i miauczenie.  Trwa to ok 15 minut. Nie każdy kot jest jednakowo wrażliwy na działanie nepetalaktonu. Najbardziej podatnymi przedstawicielami tego gatunku są osobniki w wieku rozrodczym. Jednak należy przyznać, że intrygujący jest to spektakl.

Morfologicznie kocimiętka jest rośliną zielną, która nie drewnieje. Jest to niewielka roślinka o zielonych liściach i pojawiających się w okresie maj-wrzesień kwiatach. Kwiaty maja różną barwę, choć zazwyczaj zamykają się w tonacji niebieskiej, białej, różowej lub fioletowej. Myślę, że są to kolory z których każdy wybierze pasujący do jego indywidualnych upodobań barwnych. Polecam tę roślinę do nasadzeń jedno jak i wielogatunkowych.  Świetnie się wpisze w kształtowaną przestrzeń w postaci barwnych plam na rabatach lub jako roślina zlokalizowana w dekoracyjnych donicach.